قانون فرانشیز بیمه بدنه 1401 چیست؟

بیمه بدنه هم مانند سایر بیمه نامه‌ها، یکسری پوشش‌ دارد که با پرداخت حق بیمه قابل خریداری است. استفاده از بیمه نامه بدنه برای این است که هزینه‌های خطرات ایجاد شده در حادثه رانندگی جبران شود.
قانون فرانشیز بیمه بدنه 1401 چیست؟

 فرانشیز بیمه بدنه یکی از عوامل تاثیر گزار در قیمت و خرید بیمه بدنه است. اما چرا بیمه نامه باید فرانشیز داشته باشد؟ یا چرا باید بیمه نامه بدنه را خریداری کرد؟ پاسخ به این سوال‌ها نیاز به اطلاعات کافی درباره پوشش‌ها و قیمت پایه بیمه نامه دارد. تنها نکته مهم که باید بداید این است که شرکت‌های بیمه برای هزینه‌های ایجاد شده ناشی از حادثه‌های مختلف سقف تعهدات دارند و نمی‌توانند بیشتر از مبلغ مشخص شده در بیمه نامه را به عنوان جبران خسارت پرداخت کند. از طرف دیگر هم برخی از عوامل مانند: فرانشیز بیمه باعث می‌شود که بیمه‌گزار هم بخشی از هزینه‌های ایجاد شده را خودش پرداخت کرد. اما نگران نباشید در این متن توضیحاتی درباره پوشش‌ها و چگونگی حذف فرانشیز ارائه خواهیم کرد تا نگرانی شما به عنوان بیمه‌گزار کاهش پیدا کند. تا انتهای متن همراه ما باشید.

فرانشیز بیمه بدنه چیست؟

همه بیمه نامه‌ها مانند: بیمه اموال، بیمه مسئولیت و بیمه اشخاص هنگام بروز حادثه پرداخت فرانشیز خواهند داشت. اما فرانشیز چیست؟ فرانشیز کلمه یا اصطلاحی است که میزان هزینه بیمه‌گزار برای جبران خسارت‌ها را مشخص می‌کند. در قانون بیمه، اصولا فرانشیز بیمه برای همه رشته بیمه‌ها درنظر گرفته شده‌است؛ ولی نقش پررنگ آن را می‌توان در بیمه بدنه، فرانشیز بیمه درمان و فرانشیز بیمه مسئولیت مشاهده کرد. فرانشیز بیمه، درصدی از میزان خسارت است که شرکت بیمه تعهدی در قبال آن پرداخت نمی‌کند و مسئولیت پرداخت آن با بیمه‌گزار است.

دیگران چه می خوانند:

 فرانشیز بیمه بدنه در قراردادهای بیمه‌ای که بین بیمه گر و بیمه گذار منعقد می شود قسمتی از خسارت است که شرکت بیمه تعهدی در قبال پرداخت آن ندارد و بر عهده بیمه گذار است.

 

فاکتورهای تاثیر گزار در فرانشیز بیمه بدنه چیست؟

بیمه بدنه هم مانند سایر بیمه نامه‌ها، یکسری پوشش‌ دارد که با پرداخت حق بیمه قابل خریداری است. استفاده از بیمه نامه بدنه برای این است که هزینه‌های خطرات ایجاد شده در حادثه رانندگی جبران شود. از این رو دو نوع پوشش اصلی و اضافی برای بیمه نامه در نظر گرفته شده است. اما نکته مهمی‌ که باید بدانید فاکتورهای تاثیر گزار در تعیین نرخ فرانشیز بیمه نامه بدنه است که در برخی از عوامل با تغییرات روبه رو خواهد بود. این فاکتورها عبارتند از:

 • تفاوت شرایط خرید بیمه بدنه در شرکت‌های بیمه
 • تعداد دفعات پرداخت خسارت در بیمه نامه
 • تناسب بین پوشش‌ها و خسارت
 • تاریخ صدور گواهینامه ( بیش از سه سال باید باشد.)
 • سابقه راننده مقصر و غیر مقصر

نکته: اگر خودروی شما جزو خودروهای نامتعارف و لوکس باشد بهتر است که برای جبران هزینه‌های ایجاد شده، سقف تعهدات را انتخاب کرده و برای جلوگیری از پرداخت هزینه‌های اضافی یا همان فرانشیز از پوشش حذف فرانشیز استفاده کنید.

پوشش‌های بیمه بدنه چیست؟

از ابتدای متن متوجه شده‌ایم که بیمه نامه بدنه برای جبران هزینه‌های ناشی از خسارت‌های وارد شده به بدنه خودرو، برخی از خطرات را تحت پوشش قرار می‌دهد. این خطرات را می‌توان به دو دسته تقسیم بندی کرده و برای جبران هزینه آن‌ها از پوشش‌های اصلی و اضافی بیمه بدنه استفاده کرد. به طور کلی با پرداخت حق بیمه پایه شرایط خرید پوشش‌های اصلی مانند: آتش سوزی، سرقت کلی و حادثه فراهم می‌شود که این موارد به شرح زیر هستند.

حادثه

جبران حادثه‌های رخ داده در بیمه بدنه بر عهده پوشش اصلی و حادثه بیمه نامه است. هنگامی ‌که تصادفی یا حادثه‌ای رخ می‌دهد که بیمه‌گزار تمایل به جبران آن خسارت دارد، بیمه‌گر تا سقف تعهدات خود جبران خسارت می‌کند. به طور مثال: برخودر دو خودرو در اثر تصادف به یکدیگر با خسارت روبه رو خواهد بود، اما بیمه شخص ثالث خسارت‌های مالی وارد شده به راننده مقصر را پرداخت نمی‌کند.

حادثه از پوشش های بیمه بدنه است

به ظور کلی پوشش خسارت به موارد زیر تقسیم می‌شود:

 • واژگونی خودرو
 • سقوط خودرو
 • برخورد اجسام خارجی به خودرو (در حال حرکت و چه ساکن)

 آتش‌ سوزی

آتش سوزی از پوشش‌های بیمه بدنه است که با بروز حادثه همراه خواهد بود. این حادثه‌ها می‌تواند ناشی از صاعقه یا انفجار باشد. در حقیقت ریسک تمام خسارت‌های ناشی ازآاتش سوزی تحت پوشش بیمه بدنه است و به بیمه‌گر منتقل خواهد شد.

 سرقت کلی

اگر خودروی بیمه‌گزار با سرقت کلی مواجه شود، بیمه بدنه هزینه سرقت را متقبل می‌شود. فقط دقت داشته باشید که پوشش بیمه بدنه دو نوع سرقت کلی و سرقت جزئی دارد که در پوشش‌های بیمه بدنه تنها سرقت کلی تحت پوشش است و خسارت‌های سرقت قطعات خودرو تحت پوشش نیست.

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه هم با پرداخت حق بیمه بیشتر، قابل خریداری است. این پوشش‌ها عبارتند از:

 • شکست شیشه: در صورتی که با تغییر دما و تراکم هوای داخل خودرو، شیشه ماشین دچار شکست شود، در بیمه نامه بدنه جبران خسارت خواهد شد.
 • سرقت قطعات خودرو: در صورت سرقت قطعات خودرو، خسارت‌های ایجاد شده جبران خسارت می‌شود.
 • ایاب و ذهاب: اگر خودروی تحت پوشش بیمه بدنه دچار حادثه شود و بیمه‌گزار نتواند از آن استفاده کند، بیمه‌گر به صورت روزانه تا سقف 30 روز هزینه‌های رفت و آمد بیمه‌گزار را پرداخت می‌کند.
 • نوسانات قیمت: خسارت در پوشش بیمه بدنه با توجه به قیمت روز خودرو محاسبه خواهد شد.
 • بلایای طبیعی: در این پوشش خسارت‌های ناشی از بلایای طبیعی مانند: سیل، زلزله و آتشفشان تحت پوشش خواهد بود و تا سقف تعهدات جبران خسارت می‌شود.
 • اسید پاشی و مواد شیمیایی: در صورتی که بدنه خودرو در اثر اسید پاشی و رنگ مواد شیمیایی دچار حادثه شود، جبران خسارت می‌شود.
 • ترانزیت: خطرات ایجاد شده در خارج از کشور که خودروی شما را تهدید کند تحت پوشش این بیمه نامه خواهد بود.
 • کشیدن میخ: ایجاد خط و خش با میخ یا شی تیز، خسارت‌هایی هستند که در پوشش اضافی جبران هزینه خواهند شد.
 • حذف فرانشیز: با پرداخت حق بیمه بیشتر میت وان فرانشیز بیمه نامه را حذف کرد.

همچنین بیمه دات کام یکی از کارگزاری‌های آنلاین خرید بیمه است که شرایط خرید بیمه بدنه را برای شما فراهم کرده و می‌توانید بدون محدودیت زمانی و مکانی در کمترین زمان، از خدمات بیمه‌ای بهره‌مند شوید. با مقایسه و استعلام شرکت‌های بیمه، انتخاب انواع پوشش‌ها به راحتی انجام می‌شود و نگرانی برای جبران هزینه‌های ایجاد شده ناشی از حادثه نخواهید داشت.

محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو

مولفه‌های گوناگونی در محاسبه قیمت بیمه بدنه تاثیرگذار هستند:

 • مشخصات خودرو: عواملی نظیر سال ساخت اتومبیل، نوع خودرو، ارزش خودرو و کاربری آن در محاسبه نرخ خرید بیمه بدنه ماشین نقش پررنگ دارند.
 • پوشش های اضافی(تبعی) بیمه بدنه: انتخاب هریک از پوشش‌های اضافی یادشده، مبلغی بر نرخ پایه بیمه بدنه اضافه می‌کند. به بیان دیگر، انتخاب پوشش‌های بیمه‌ای بیشتر با افزایش قیمت بیمه بدنه همراه است.
 • تخفیف‌های بیمه بدنه: تخفیفات این بیمه خودرو شامل: تخفیف‌های عدم خسارت، تخفیف خودروی صفر، تخفیف خرید نقدی، تخفیف ارزش خودرو هستند.

 

میزان فرانشیز بیمه بدنه

اگر شما می‌خواهید که در بیمه بدنه از پرداخت فرانشیز معاف شوید باید پوشش حذف فرانشیز را انتخاب کنید که به طور معمول باید 5 تا 7 درصد از حق بیمه بیشتر پرداخت کنید. همانطور که اشاره شد، میزان فرانشیز بیمه بدنه در شرکت‌های مختلف متفاوت است که علت اصلی تفاوت قیمت بیمه نامه به خاطر پوشش‌ها و سقف تعهدات آن است.

میزان فرانشیز در خسارت‌های اصلی بیمه نامه برای پوشش‌های حادثه، آتش سوزی و صاعقه برای هر بار خسارت میزان 10 درصد خواهد بود.

بنابراین در شرکت‌های بیمه، میزان فرانشیز بیمه نامه بدنه برای هر بار خسارت افزایش خواهد داشت. بیمه‌گزار با توجه به تعداد دفعاتی که از خسارت بیمه نامه استفاده کرده است باید فرانشیز پرداخت کند که به طور معمول برای بار اول، دوم و سوم به ترتیب 10، 20 و 30 درصد است.