١٣٩٧/٠٢/٠٦ ١٠:١٣ ق ظ
کد خبر : ٢٣٢١١٥
صادرات فولاد ایران از آغاز دولت یازدهم 9 برابر شد
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در کنفرانس «آلومیینوم سی.آر.یو» لندن گفت: تولید فولاد ایران در سال 2013 میلادی (1392خورشیدی) 20 میلیون تن و صادرات آن یک میلیون تن بود اما پارسال میزان صدور این محصول به حدود 9 میلیون تن رسید.

 

تهران- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در کنفرانس «آلومیینوم سی.آر.یو» لندن گفت: تولید فولاد ایران در سال 2013 میلادی (1392خورشیدی) 20 میلیون تن و صادرات آن یک میلیون تن بود اما پارسال میزان صدور این محصول به حدود 9 میلیون تن رسید.
به گزارش شما و اقتصاد «مهدی کرباسیان» افزود: عملیات ساخت مجتمع گداخت شرکت آلومیینوم جنوب (سالکو) در جریان است. 
به گفته وی، مقرر شده است این مجتمع در مرحله نخست سالیانه 300 هزار تن تولید داشته باشد. 
کرباسیان که رییس سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران است، اضافه کرد: این مجتمع گداخت، انرژی مورد نیاز خود را از یک نیروگاه گازی تامین می کند و امیدواریم با استفاده از منابع عظیم گازی صنعت فلزات بیش از پیش توسعه یابد. 
«مجتمع سالکو میزان تولید آلومینیوم کشور را تا سال 2025 به یک میلیون تن در سال افزایش می دهد و بخش فولاد ایران نیز قصد دارد تولید خود را از 31 میلیون تن کنونی به 55 میلیون تن در این سال برساند».
سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران مالک 49 درصد سهام شرکت آلومینیوم جنوب است و 51 درصد بقیه سهام این شرکت به شرکت سرمایه گذاری غدیر ایران تعلق دارد.
مدیر موسسه «آئوریس» کانادا که به شرکت آلومینیوم جنوب (سالکو) مشاوره می دهد، در این کنفرانس گفت: ایران در 2 مجتمع تولیدی خود سالیانه اندکی بیش از 400 هزار تن آلومینیوم تولید می کند اما میزان مصرف داخلی آن حدود 700 هزار تن است.
به گفته «امیر میرچی»، مجتمع گداخت آلومینیوم سالکو قرار بود به صورت سرمایه گذاری مشترک با شرکت «آلکان» کانادا ساخته شود اما این شرکت پس از تحریم های آمریکا، ایران را ترک کرد.
به گفته وی، مجتمع گداخت آلومینیوم سالکو در منطقه ویژه اقتصادی لامرد در جنوب ایران و نزدیک ساحل خلیج فارس قرار دارد و یک بندر آب عمیق نیز در آنجا در دست ساخت است.
شرکت مهندسی و ساخت خارجی صنعت فلزات غیرآهنی چین این مجتمع 1.2 میلیارد دلاری را می سازد.
در این زمینه خبرگزاری انگلیسی «رویترز» نوشت: ایران به لطف برخورداری از منابع عظیم گازی، در مسیر راه اندازی یک مجتمع جدید گداخت آلومینیوم در اوایل سال آینده قرار دارد که میزان تولید آلومینیوم این کشور را 70 درصد افزایش می دهد و ایران را در این زمینه به خودکفایی می رساند.
به گزارش ایرنا، ساماندهی واردات و صادرات و حمایت از خودکفایی در تولید کالاها از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد.
پس از آن، سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت و امسال نیز (1396) «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال».
رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال 1397 را «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردند. 
 

منبع : ايرنا
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :